Lokalizacje sprzedawców - wsparcie dla lokalnego biznesu

Maj 28, 2019

Moduł “Lokalizacje sprzedawców” jest niemal niezbędny dla każdego systemu Marketplace takiego jak Multi-Vendor, Multi-Vendor Plus lub Multi-Vendor Ultimate, który prowadzi sprzedaż zarówno w internecie, jak i w placówkach stacjonarnych. Dodatek ten umożliwia połączenie sklepu z interfejsem Google Maps i wyświetlanie lokalizacji sklepów sprzedawców na interaktywnej mapie. Dodaje on również możliwość filtrowania sprzedawców po podanej przez nich lokalizacji, czyli klient może na przykład wyszukać wszystkich sprzedawców w promieniu 10 kilometrów od jego miejsca zamieszkania. Dzięki tej funkcjonalności, addon jest również przydatny dla sklepów, które opierają się na szybkiej dostawie do klienta, takich jak restauracje czy sklepy spożywcze.

Dodatek należy ręcznie zainstalować z panelu dodatków:

Następnie konfigurujemy dodatek. Możemy wybrać jednostkę w jakiej będą mierzone odległości oraz domyślne parametry wyszukiwania sprzedawców. Do działania dodatku wymagany jest również klucz API Google Maps.

Klucz api można uzyskać ze strony https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/get-api-key. Należy stworzyć projekt typu “Maps” i nadać mu dowolną nazwę.

 

Po zalogowaniu się do Google oraz założeniu projektu, wchodzimy na stronę https://console.developers.google.com/apis/, wybieramy nasz projekt z listy i w zakładce “Dane logowania” uzyskujemy klucze API. Klucze są darmowe, ale tylko do pewnej liczby zapytań dziennie - w przypadku dużych, aktywnych sklepów konieczne będzie podpięcie metody płatności do konta Google.

Po wpisaniu klucza API sprzedawcy mogą zdefiniować lokalizacje swoich sklepów w panelu administracyjnym. System sam podpowiada lokalizację i zamienia ją na format do odczytania przez Google Maps.

Gdy chociaż jeden sprzedawca wpisze swoją lokalizację, na stronie z listą sprzedawców pojawi się mapka, pokazująca położenie sklepów sprzedawców. Mapkę można przybliżać i przesuwać, a kliknięcie w “pinezkę” oznaczającą sprzedawcę przenosi klienta do sklepu sprzedawcy.

Używając wyszukiwania po lewej stronie mapki, klient może również wyszukać sprzedawców w konkretnym mieście:

Dodatek umożliwia również filtrowanie produktów względem odległości sprzedawców od danej lokalizacji. Na poniższym przykładzie, klient szuka produktów sprzedawców, którzy znajdują się maksymalnie 70 km od Konina. Wyświetla się jeden produkt (od sprzedawcy w Poznaniu):

Jeśli jednak zwiększymy zasięg wyszukiwania do 200 km, pokażą się dwa produkty, bo w tym zasięgu znajduje się również sprzedawca z Warszawy: